دکتر ریحانه صباحی / آزمایشات زنان / برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟
۵ دقیقه
آزمایش خون بارداری

برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا بود؟

آنچه می خوانید...

تمامی بانوان باردار برای اقدام به بارداری با آزمایش هایی نظیر تست بی بی چک و تست خون و بتا بارداری تا حدودی آشنا هستند. آزمایش بارداری می‌تواند به راحتی حضور هورمون HCG را مورد بررسی قرار دهد و تایید کند. حال این نکته را نیز باید بدانید که دو نوع آزمایش بارداری خون وجود دارد. آزمایش کیفی و کمی بارداری می‌توانند مقدار دقیق هورمون را در خون اندازه گیری کنند.

چرا تست حاملگی خون انجام دهیم؟

آزمایش خون برای تشخیص بارداری به این دلیل انجام می‌شود که تشخیص داده شود که بارداری به وجود آمده است یا خیر. بسیاری از بانوان به بارداری خود شک دارند و این روش برای تشخیص آن بسیار معتبر است. ناگفته نماند که این آزمایش به طور صد در صدی تعیین کننده حاملگی نیست و حدود یک درصد دارای خطا می‌باشد.

آزمایش حاملگی خون بعد از یک دوره از دست رفته عادت ماهانه حدودا ۶ الی ۸ روز بعد از تخمک گذاری یا همان ۱۰ روز بعد از دوره عادت ماهانه از دست رفته می‌تواند وجود حاملگی را تعیین کند. آزمایش خون بسیار زودتر از تست بی بی چک، نتیجه بارداری را مشخص می‌سازد زیرا هورمون در ابتدا در خون فرد افزایش یافته و بعد از مدت زمان زیادی این هورمون به ادرار نیز ورود کرده و در تست های بی بی چک نمایان خواهند شد. در صورتی که هورمون HCG در ادرار وجود نداشته باشد و حاملگی رخ نداده باشد، نتیجه بی بی چک منفی خواهد بود و یک خط پررنگ بر روی حرف C ایجاد می‌شود.

خانم هایی که هزینه های آزمایش برایشان دارای اهمیت است، می‌توانند ابتدا به بهترین دکتر زنان در شهر خود مراجعه داتشه باشند تا ایشان برایشان آزمایش بارداری را تجویز نماید. آزمایش خون حاملگی بسیار حساس بوده زیرا زودتر از موعد قابلیت تشخیص این موارد را دارد. نتایج تست حاملگی خون بسته به آزمایشگاه انتخابی، حدود چند ساعت بعد تا یک روز بعد می‌باشد.

انواع آزمایش خون بارداری

آزمایش خون دارای دو نوع مختلف می‌باشد که در ادامه بیان خواهیم کرد. قابل ذکر است که برای انواع آزمایش خون بارداری نیاز نیست که فرد ناشتا باشد. همچینن در این نوع آزمایش فقط از فرد خون گرفته می‌شود و نیازی به نگه داشتن ادرار د مثانه نیست.

تست کیفی سرم خون

در این نوع آزمایش، فقط این مورد بررسی می‌شود که هورمون بارداری در خون وجود دارد یا خیر. در واقع این آزمایش فقط به شما نشان می‌دهد که شما باردار هستید یا خیر.

تست کمی سرم خون

این نوع آزمایش بارداری که با نام آزمایش بتا شناخته می‌شود نیز مقدار هورمون را در خون مورد بررسی قرار می‌دهد. این نوع آزمایش خون که امروزه بسیار متداول تر است، نشان می‌دهد که بارداری شما در حال پیشرفت به طور عادی است یا خیر.

نحوه انجام آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری دقیقا مشابه با تست خون معمولی می‌باشد و تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند. قبل از اینکه دکتر آزمایشگاه این تست را انجام دهد، از فرد می‌خواهد تا دست خود را مشت کند و با استفاده از یک تورنیک بازوی فرد را تا حدودی سفت می‌بندد. ناحیه مورد نظر و رگ مناسب را برای برداشت خون انتخاب کرده و سپس آن محل را ضدعفونی می‌کند. سپس با استفاده از سوزن وریدی مقدار مشخص و لازم خون را از فرد برای آزمایشات لازم می‌گیرد.

دقت آزمایش خون بارداری چقدر است؟

 در واقع باید ذکر کنیم که هیچ آزمایش خونی دارای دقت صد در صد نیست. آزمایش خون بارداری حدود ۹۸ الی ۹۹ درصد می‌باشد. هر چه روز های بارداری بیشتر شود، میزان هورمون در هر روز دو برابر می‌شود.

چه داروهایی نتیجه آزمایش بارداری را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

در واقع بسیاری از دارو ها بر میزان سطح hcg تاثیر گذار هستند. برخی از آن ها شدت میزان هورمون را کمتر کرده و بسیاری از دارو ها میزان هورمون را در خون افزایش می‌دهند.

داروهای کاهش دهنده هورمون hcg خون

معمولا داروهایی که در دسته دارو های سرماخوردگی و یا دارو های ضئد التهابی و … هستند نیز می‌توانند هورمون اچ سی جی را در خون شما کاهش دهند.

دارو های افزایش دهنده هورمون hcg در خون

دارو های پرومتازین، دارو های هیپنوتیزم و داروهایی که از بروز تشنج جلوگیری می‌کنند نیز سبب افزایش این هورمون در خون فرد می‌شود.

معایب آزمایش خون بارداری

نتایج در آزمایش خون بارداری بیشتر از تست ادرار زمان لازم دارد و این یکی از معایب این نوع تست می‌باشد. مدت زمان دریافت نتیجه از چند ساعت تا چندین روز در هر آزمایشگاه متفاوت بوده و گاها ممکن است مدت زمان انتظار تا حدودی بیشتر شود. آزمایش خون بارداری نسبت به تست های ادرار خانگی تا حدودی دارای هزینه های بیشتر است. در نتیجه آزمایش خون بارداری ریسک نتیجه اشتباه بسیار کم است. توصیه می‌شود در هنگام این نوع تست ها به دلیل داشتن هیجان بالا و برداشت خون، ممکن است دچار ضعف و خونریزی شوید.

عدد بتا در آزمایش خون نشانه چیست؟

عدد بتا در آزمایش خون اگر دارای مقادیر کمتر از ۵ باشد به این معناست که شخص باردار نمی‌باشد . اگر این مقادیر بالای ۲۵ باشد به این معناست که بارداری ایجاد شده است. مقدار هورمون در خانم های باردار هر دو الی سه روز حدود دو برابر می‌شود. عدد بتا می‌تواند تا حدودی بارداری پرخطر را نیز نشان دهد.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *