دکتر ریحانه صباحی / لیزر و جراحی های زیبایی واژن / ورم بعد از لابیاپلاستی نشانه چیست؟
۴ دقیقه
ورم بعد از لابیاپلاستی

ورم بعد از لابیاپلاستی نشانه چیست؟

آنچه می خوانید...

پیدایش کبودی و تورم بعد از انواع جراحی ها امری کاملا طبیعی است. همواره تمامی این عوارض برای تمامی افراد بعد از انواع جراحی وجود دارد. خانم ها باید قبل از انجام لابیاپلاستی در رابطه با دوران نقاهت و مراقبت های بعد از آن، اطلاعات کافی داشته باشند. لابیاپلاستی امروزه یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی زیبایی زنان بشمار می‌رود زیرا بانوان دیگر زیبایی را فقط مختص به زیبایی چهره نمی‌دانند. در این مقاله به موضوع ورم بعد از لابیاپلاستی و راه های تسکین و پیگیری از این موضوع پرداخته ایم.

آشنایی با جراحی لابیاپلاستی

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال صد در صد با جراحی لابیاپلاستی آشنایی نسبی دارید اما با این حال به توضیح مختصری در این رابطه می‌پردازیم. در عمل زیبایی لابیاپلاستی بعد از اینکه به ناحیه تناسلی، مقداری بی حسی تزریق کردند، نواحی مشخص شده اضافی و دارای نقص از لابیاها را جراحی و حذف می‌کنند. بسیاری از خانم ها با اینگونه نازیبایی و مشکل از سنین پایین رو به رو بوده و بسیاری از افراددیگر، با افزایش سن و تغییرات هورمونی به مرور زمان با بزرگی و افتادگی لابیاها مواجه شده اند. لابیاپلاستی در اصفهان به یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی زیبایی زنان شناخته شده است.

ورم و کبودی بعد از لابیاپلاستی

همانطور که می‌دانید، اغلب عوارضی که برای افراد به وجود می‌آید، در روز های اولیه بعد از عمل است. تقریبا همه خانم ها بعد از جراحی لابیاپلاستی، اظهار دارند که با سوزش ناحیه جراحی شده بعد از تخلیه ادرار مواجه هستند و همچنین بعد از عمل کبودی و ورم را تجربه کرده اند. حال شما باید قبل از اینکه عمل جراحی زیبایی واپژن انجام دهید، باید حتما عوارزض بعد از آن را بشناسید. ورم بعد از لابیاپلاستی در برخی از خانم ها به اندازه محدود و خفیف است و در بعضی افراد دیگر، بسیار شدید می‌باشد. برای اینکه تورم بعد از لابیاپلاستی و همچنین کبودی های ناحیه را از بین ببرید، می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. معمولا دکتر زنان خوب برای شما مسکن های ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند اما توصیه دارد که اگرمیزان ناخوشایندی و درد برای شما قابل تحمل است، از دارو های مسکن استفاده نکنید و فقط آنتی بیوتیک را تا پایان دوره استفاده نمایید.

بعد از اینکه حدود پنج روز از عمل لابیاپلاستی گذشت، میزان ورم و کبودی و درد کاهش می‌یابد اما اگر شخصی با این مشکل مواجه شد که با سپری شدن روزها، میزان تورم و کبودی ناحیه جراحی شده اش بیشتر شد، باید حتما به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید تا مشکلات جدی پیش نیامده باشد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی برای کاهش ورم لابیاپلاستی

  • مراقبت های بعد لابیاپلاستی برای رفع عوارض بعد از عمل، درست همانند مراقبت های سایر جراحی ها از اهمیت برخوردار است.
  • خانم ها بعد از لابیاپلاستی نباید نواحی تناسلی را گرم نگه دارند. همچنین در این مدت زمان نباید به استخر های آب گرم و سونا و جکوزی مراجعه کنید.
  • توجه داشته باشید که غذاهایی که دارای فیبر نیستند، مشکلات یبوست را برای اشخاص ایجاد می‌کنند. بنابراین مواد غذایی فیبردار را در برنامه روزتانه خود قرار دهید.
  • برای از بین بردن کبودی ها و ورم بعد از لابیاپلاستی حتما از کمپرس سرد استفاده کنید. انواع کمپرس های سرد آماده در داروخانه ها به فروش می‌رسند که استفاده راحتی نیز دارند.
  • برای اینکه نحوه خوابیدن شما بعد از لابیاپلاستی، موجب تورم این ناحیه جراحی شده نشود، باید حتما به سمت پشت بخوابید.
  • مشروبات الکلی و هرگونه مواد دخانیاتی اعم از سیگار و قلیان و …. موجب افزایش تورم و التهاب در نواحی جراحی می‌شود.
  • برای اینکه به سطح نواحی جراحی شده هیچ فشاری وارد نکنید، باید از برقراری رابطه جنسی به مدت ۴ الی ۶ هفته خودداری کنید. این امر در بهبود تورم بعد از لابیاپلاستی بسیار موثر است.
  • برای استحمام بعد از لابیاپلاستی، از آب گرم استفاده نکنید. همچنین بهتر است تا سه روز استحمام انجام ندهید.
  • خانم ها باید حتما موارد بهداشتی را بسیار رعایت کنند تا هیچگونه عفونتی به وجود نیاید.

مدت زمان تورم بعد از لابیاپلاستی چقدر است؟

در واقع ورم و تغییر رنگ موقت و همچنین سایر عوارض جزئی تا پنج روز بعد از لابیاپلاستی رو به بهبود می‌روند. اگر به طور قطع می‌خواهید بدانید که چقدر زمان ازم است تا تمامی تورمات ناحیه بعد از عمل از بین برود، باید ذکر کنیم که حدود پنج هفته زمان لازم است تا هرگونه التهابی رفع شود.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *