دکتر ریحانه صباحی / بیماری های زنان / درمان ناباروری با آی وی اف (IVF)
۵ دقیقه
ناباروری

درمان ناباروری با آی وی اف (IVF)

آنچه می خوانید...

آی وی اف یک روش درمان ناباروری با لقاح خارج رحمی است که رایج ترین تکنیک مورد استفاده می‌باشد. مشکل ناباروری و نازایی برای خانم ها از هر دردی بزرگتر است زیرا خانم ها از کودکی احساس مادر شدن را تجربه می‌کنند. این تکنیک دارای مراحل مختلفی است و نیاز به تعداد دفعات انجام دارد. در این مقاله از صفر تا صد انجام آی وی اف در اصفهان برای شما صحبت خواهیم کرد.

آی وی اف

آی وی اف چیست؟

به طور کلی تا امروز بانوان زیادی از ناباروری رنج می‌برند و به کمک استفاده از تکنیک درمان ناباروری لقاح خارجی آی وی اف این مشکل را پشت سر گذاشته اند و اکنون دارای فرزند سالم هستند. در طول سال افراد زیادی ناچار به استفاده از این روش ها هستند. مشکلات بارداری طبیعی با IVF برطرف می‌شود و زوجین می‌توانند صاحب فرزند شوند.

آی وی اف در اصقهان

البته برای اینکه بهترین متخصص زنان در اصفهان تشخیص دهد که چه تکنیکی برای درمان نازایی شما بهتر است، ابتدا چکاپ و معاینات لازم را انجام میدهد و تشخیص می‌دهد که این مشکل در اثر چه دلیلی برای شما ایجاد شده است. از تکنیک آی وی اف برای زوجینی استفاده می‌کنند که طی مدت زمان طولانی تلاش کرده اند اما همچنان موفق برای بارداری نشده اند. درواقع به این دلیل باروری برای زوجین اتفاق نمی‌افتد که اسپرم ها به تخمک نرسیده و لقاح انجام نمی‌شود.

نحوه روش آی وی اف

در ابتدا طی این روش درمانی از داروهای هورمونی برای خانم ها استفاده می‌شود تا تعداد تخمک بیشتری در تخمدان تشکیل شود. تخمک ها با استفاده از یک سوزن نازک و ظریف از تخمدان برداتشه می‌شود. مراحل انجام آی وی اف به چهار دسته تقسیم می‌شود.

مرحله اول مربوط به تحریک تخمدان برای تخمک گذاری می‌باشد. همانطور که در بخش فوق توضیح داده شد از دارو های هورمونی برای انجام این مرحله استفاده می‌کنند.

مرحله دوم درواقع همان عمل تخمک گیری یا همان خارج کردن چند تخمک بالغ از بدن می‌باشد. به این فرآیند پانکچر نیز گفته می‌شود.

در مرحله بعدی، تخمک ها را با اسپرم مرد در محیط آزمایشگاهی لقاح می‌دهند.

در مرحله آخر، جنین را به درون رحم منتقل می‌کنند. این فرآیند معمولا دو الی پنج روز توسط بهترین متخصص درمان نازایی در اصفهان بعد از لقاح انجام می‌شود.

گاهی لازم است تا برای افرادی که از آی وی اف استفاده می‌کنند، از تنیک هچینگ نیز کمک گرفته شود.

آی وی اف چقدر احتمال موفقیت دارد؟

درصد موفقیت برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی افراد حتی با یک بار انجام IVF صاحب فرزند میشوند اما برخی دیگر ممکن است که نیاز به چندین بار انجام آی وی اف داشته باشند. در ادامه به برخی از عوامل موثر در موفقیت IVF اشاره خواهیم داشت:

 • خانم هایی که زیر ۳۵ سال سن داشته باشند، احتمال موفقیت بیشتری در این تکنیک درمان ناباروری خواهند داشت.
 • اگر خانم دارای ذخیره تخمدان پایینی باشد، شانس موفقیت در این روش نیز کاهش می‌یابد.
 • خانم هایی که دارای بیماری هایی نظیر تیروئید، دیابت و فشار خون هستند نیز شانس کمتری در انجام آی وی اف دارند.
 • برای اینکه شانس خود را در نتیجه گیری از روش آی وی اف افزایش دهید، سعی کنید که سبک زندگی درست و سالم را پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید: عوارض آمنیوسنتز

آیا افرادی که یک فرزند دارند می‌توانند IVF انجام دهند؟

نحوه انجام آی وی اف در روال کار پزشکان زنان ممکن است که تا حدودی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. گاهی لازم می‌شود که خانم برای بار دوم بارداری خود از تکنیک آی وی اف استفاده کند. لازم است که در این زمان وزن خود را در یک تعادل نگه دارید و تحت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان باشید. در صورتی که نیاز به انجام آی وی اف در بارداری دوم دارید، مصرف موارد دخانیاتی خود را کنار بگذارید.

 • آندومتریوز
 • دلایل انجام IVF
 • ناتوانی اسپرم
 • انسداد لوله های رحمی
 • اختلال در تخمک گذاری
 • وجود آنتی بادی علیه تخمک
 • آسیب دیدگی لوله های رحمی
 • علت ناباروری مردانه باشد.
 • تاباروری با دلیل نامشخص

طول درمان آی وی اف چقدر است؟

به طور کلی تمامی مراحل و پروسه درمانی IVF حدود هفت روز طول می‌کشد که برای برخی افراد این مدت زمان متغیر است و ممکن است خیلی بیشتر از این زمان ذکر شده باشد. البته ناگفته نماند که بخش لقاح اسپرم و تخمک در محیط آزمایشگاه فقط نصف روز زمان را به خود اختصاص می‌دهد.

IVF چه مزایایی دارد؟

درواقع این تکنیک رایج ترین و ایمن ترین روش برای درمان ناباروری می‌باشد. تقریبا باید ذکر کنیم که این روش درمانی عارضه خاصی برای مادر و جنین ندارد که مهمترین مزیت این فرآیند محسوب خواهد شد. این روش درمان ناباروری، بیماری هایی چون سرطان تخمدان و آسیب رساندن به این اندام را به همراه ندارد.

معایب تکنیک آی وی اف

درواقع باید این مورد را بدانید که تنها معایبی که می‌توان برای تنکیک IVF در نظر گرفت، مقدار هزینه آن می‌باشد. هزینه این تکنیک نسبتا زیاد است زیرا در طی آن داروهایی که تجویز می‌شود نیز دارای مقدار قیمتی هستند که بر هزینه های درمان افزوده می‌شوند.

آیا آی وی اف خطرناک است؟

خیر روش درمان ناباروری آی وی اف در دسته تکنیک های درمانی ایمن قرار دارد که توسط متخصصین نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا آی وی اف به تخمدان صدمه می‌زند؟

آی وی اف هیچگونه آسیبی به تخمدان وارد نمی‌کند و تاکنون گزارشی در این رابطه ثبت نشده است.

جمع بندی مقاله

در این مقاله اطلاعات مکفی در رابطه با تکنیک آی وی اف بدست آوردید. اگر ساکن شهر اصفهان هستید، نیازی نیست که برای انجام این تکنیک به شهر های دیگر بروید. شما می‌توانید برای انجام آی وی اف در اصفهان به دکتر ریحانه صباحی مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام گیرد و بهترین روش درمانی برای شما پیش گرفته شود. شما با استفاده از دانش و تخصص این پزشک می‌توانید برای درمان مشکل خود تلاش کنید.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *