دکتر ریحانه صباحی / آزمایشات زنان / بی بی چک و بهترین زمان استفاده
۶ دقیقه
بی بی چک

بی بی چک و بهترین زمان استفاده

آنچه می خوانید...

همه بانوان بی بی چک یا همان تست بارداری ساده در منزل را می‌شناسند. تست بی بی چک یکی از روش های تشخیص بارداری در دسترس است که فرد با مقدار بسیار مناسب و کمی می‌تواند آن را تهیه کند. این نوع تست با عنوان تست ادرار خانگی نیز شناخته می‌شود. اما آیا بهتر نیست به جای بی بی چک از آزمایش خون استفاده کنیم؟ بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک کی است؟ چگونه باید بی بی چک را استفاده کنم؟

بی بی چک چیست؟

همانطور که می‌دانید، تست بارداری خانگی با قیمت ارزان در داروخانه ها به فروش می‌رسد اما بسیاری از بانوان از دکتر ریحانه صباحی می‌پرسند که اگر نتیجه بی بی چک کمی کمرنگ باشد به چه معناست؟ بی بی چک را باید صبح ناشتا چک کنیم یا شب هم نتیجه صحیح است؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با این کیت بارداری آشنایی کامل پیدا کنید.

تست خانگی بارداری

چقدر می‌توان به نتیجه بی بی چک اعتماد کرد؟

استفاده از بی بی چک بسیار ساده است البته این محصول دارای انواع مختلف است اما به هر حال پیچیدگی چندانی ندارد. نتیجه حاصل از بیبی چک قابل اعتماد بوده و نیازی به شک کردن ندارد. شمانی که شما نتیجه مثبت از آن دریافت می‌کنید، بدانید که حتما باردار هستید اما اگر نتیجه منفی اخذ کردید، هنوز ممکن است که شما باردار باشید و سطح هورمون در بدن شما پایین باشد که هیچ علامتی نشان نمی‌دهد. در صورتی که نتیجه این تست خانگی مثبت شد، توصیه می‌شود که برای اطمینان بیشتر آزمایش خون بارداری انجام دهید. دقیق بودن نتیجه این کیتبه روز تخمک گذاری و زمان انجام تست و موارد دیگر مربوط است.

بی بی چک مثبت

مزایای استفاده از بیبی چک

  • این نوع تست دارای قیمت پایین است.
  • تست بارداری ادراری به راحتی در دسترس قرار دارد.
  • نتیجه تست در همان لحظه مشخص می‌شود.

ساز و کار بی بی چک چگونه است؟

این تست با بررسی سطح هورمون hcg در ادرار به شما پاسخ می‌دهد که باردار هستید یا خیر. این هورمون معمولا ۱۲ الی ۱۴ روز بعد از لقاح در تست های خانگی تشخیص داده خواهد شد. این هورمون در خون بهتر خود را نشان می‌دهد و به همین دلیل اگر کسی حدود ۱۱ الی ۱۲ روز بعد از لقاح، تست خون بارداری انجام دهد نیز نتیجه را متوجه می‌شود. این هورمون در هر روز دو برابر می‌شود و زمانی که بارداری به هفته هشتم می‌رسد، این اندازه به بیشترین حد خود می‌رسد.

🧐بیشتر بخوانید: زایمان سزارین بدون بیهوشی

آیا امکان دارد بی بی چک منفی باشد اما باردار باشیم؟

گاهی بی بی چک به دلیل انجام اشتباه، نتیجه را منفی نشان می‌دهد. اما گاهی مواقع سطح هورمون hcg در ادرار به دلیل انجام زود هنگام تست پایین است و به همین دلیل بارداری را نشان نمی‌دهد. بنابراین شما برای انجام آن نباید عجله کنید و در صورتی که از پریودتان مدت یک هفته گذشته است می‌توانید با اطمینان این تست را انجام دهید. اگر نتیجه بی بی چک شما در زمان های مختلف منفی بود، احتمال کمتری وجود دارد که باردار باشید و نتیجه اشتباه باشد.

بهترین زمان برای انجام تست بی بی چک

بسیاری از خانم ها در هر زمان از روز که می‌خواهند بی بی چک را استفاده می‌کنند اما دقیقا نمی‌دانند که چه زمانی بهتر است. لازم است بدانید که اندازه هورمون hcg  در ساعت های اولیه روز یا همان ادرار ابتدایی بیش از هر زمان دیگری است و توصیه بر این است که برای نتیجه دقیق در این زمان بی بی چک خود را استفاده کنید. ناگفته نماند که نتیجه بی بی چک در شب نیز قابل اطمینان است.

برای تست بی بی چک باید ناشتا باشیم؟

خیر برای انجام این تست نیاز نیست که ناشتا باشید. اما دقت کنید که قبل از انجام این تست زیاد آب ننوشید زیرا نوشیدن زیاد آب ادرار شما را رقیق کرده و سطح هورمون را پایین می‌آورد.

بی بی چک از هفته چندم نشان می‌دهد؟

بهترین زمان برای انجام تست بارداری خانگی، هفت روز بعد از تاخیر در قاعدگی می‌باشد.

انواع بی بی چک

عملکرد تمامی بی بی چک ها یکسان است اما انواع مختلفی از نظر ظاهر دارند.

بی بی چک نواری

بی بی چک های نواری بسیار متداول هستند و شما باید ادرار خود را بر روی سطح نواری آن بریزید و حدود ده دقیقه منتظر نتیجه بمانید. یا اینکه در یک ظرف ادرار بریزید و نوار بی بی چک را به درون آن وارد کنید.

بی بی چک قطره چکانی

این نوع بی بی چک ساده ترین حالت است که باید با قطره چکان بر سطح ناحیه مورد نظر ادرار بریزید و تا ده دقیقه صبر کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.

بی بی چک مستقیم

شما باید به طور مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر این بی بی چک ها ادرار کنید.

انواع نتیجه بی بی چک

چندین حالت کلی برای نتیجه بی بی چک وجود دارد.

نتیجه مثبت بارداری

در مدت زمان کوتاه دو نوار رنگی قرمز بر روی سطح بی بی چک پدیدار می‌شود. هرچه غلظت هورمون hcgبیشتر باشد، این رنگ غلیظ تر است.

نتیجه منفی بارداری

در زمانی که فقط یک رنگ قرمز بر سطح بی بی چک ایجاد شود، یعنی بارداری منفی است.

نتیجه مشکوک بی بی چک

در زمانی که هیچ رنگی پدیدار نشود و یا هر دو رنگ بعد از مدت زمان طولانی ایجاد شود، ممکن است که باردار باشید و یا برعکس باردار نباشید.

نتیجه منفی کاذب

گاهی ممکن است که شما نتیجه بارداری را منفی ببینید اما در حقیقت باردار باشید. اگر نتیجه منفی بود و شما همچنان عادت ماهانه نشدید، چند روز بعد مجدد این تست را تکرار کنید.

نتیجه مثبت کاذب

گاهی ممکن است که شما باردار نباشید اما نتیجه اینطور نشان دهد.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی نوزاد ۸ کیلویی

اگر نتیجه تست بارداریم کمرنگ بود به چه معناست؟

کمرنگ بودن نوار قرمز در بی بی چک، نشان دهنده سطح هورمون در ادرار است . اگر hcg در ادرار کم باشد، این نوار کمرنگ مشاهده می‌شود.

آیا می‌توان بلافاصله بعد از لقاح بی بی چک استفاده کرد؟

خیر زیرا نتیجه آن در این زمان درست نیست. شما باید حدود یک هفته بعد از تاخیر پریودی این تست را انجام دهید.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *