دکتر ریحانه صباحی / آزمایشات زنان / تفسیر جواب تست پاپ اسمیر
۶ دقیقه
آموزش تفسیر نتیجه ازمایش پاپ اسمیر

تفسیر جواب تست پاپ اسمیر

آنچه می خوانید...
 • جواب تست پاپ اسمیر چگونه تفسیر میشود؟
 • معنی اصطلاحات به کار رفته در جواب آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

تقریبا همه بانوان با تست پاپ اسمیر تا حدودی آشنایی دارند و می‌دانند که مسائل غیر طبیعی سرطانی ناحیه تناسلی با این آزمایش مشخص میشود.

برای بررسی سلول های غیر طبیعی در رحم و دهانه رحم، از آزمایش پاپ اسمیر به صورت دوره ای استفاده میکنند تا در صورت وجود بیماری سریعا آن را تشخیص دهند و از ابتدای بیماری اقدامات درمانی لازم را انجام دهند. بروز مشکلات سرطانی در رحم مدت زمان زیادی طول میکشد و اگر شما زود متوجه مشکل شوید هیچ گاه کار به اینجا نخواهد کشید. حال خانم ها علاقمند هستند که بتوانند نتیجه تست های خود را زودتر تفسیر کنند. برای تفسیر و فهمیدن جواب آزمایش پاپ اسمیر این مقاله را مطالعه نمایید تا بتوانید خودتان این آزمایش را معنی کنید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

در ابتدا باید این مورد را بدانید که مشاهده یک نتیجه غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر به یقین به معنای سرطان نیست و ممکن است ناشی از مشکلات دیگر باشد. گاهی حتی یک عفونت واژن که در بدن وجود دارد نیز ممکن است همچین نتیجه ای را در تست داشته باشد و فقط به یک درمان ساده نیاز باشد. اما به هر حال تمامی این موارد با پاپ اسمیر تشخیص داده می‌شود. با دانستن نوع تفسیر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر، در کوتاه ترین زمان خود را از نگرانی خارج کنید. شما برای انجام تست پاپ اسمیر در اصفهان و تفسیر نتایج آن می‌‎توانید به بهترین متخصص زنان در اصفهان، دکتر ریحانه صباحی مراجعه کنید.

عفونت در پاپ اسمیر

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

به طور کلی این تست ها دارای دو نتیجه اصلی مثبت و منفی هستند. شما ابتدا باید این نتیجه ها را تفسیر کرده و سپس به معنای سایر توضیحات بپردازید.

نتیجه منفی پاپ اسمیر

نتیجه منفی همیشه با عنوان Negative در آزمایشات مشخص میشود که به معنای عدم مشاهده موارد مشکوک در تست شما است. نتیجه منفی برای این نوع آزمایش به معنای این است که شما دارای هیچ مشکلی نیستید و نیازی به ادامه پیگیری ها ندارید و تست شما کاملا نرمال و طبیعی است.

نتیجه مثبت پاپ اسمیر

این نتیجه با عنوان Positive نشان داده می‌شود؛ که البته به معنای وجود سرطان در بدن فرد نیست. اما به معای وجود یک مشکل است. این مشکل می‌تواند حتی یک عفونت ساده را بیان کند.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر چه مواردی را نشان میدهد؟

به بیان بسیار ساده، نتیجه پاپ اسمیر میتواند موارد زیر را نشان دهد:

نتایج طبیعی

اگر نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما به عنوان طبیعی تشخیص داده شود، این به این معنی است که هیچ سلول ناهنجاری در نمونه جمع‌آوری شده از گردنه رحم شما شناسایی نشده است. این اطمینان‌بخش است و نشان می‌دهد که سلول‌های گردنه رحم شما سالم و طبیعی هستند.

نتایج ناهنجار

از سوی دیگر، اگر نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما نشان‌دهنده نتایج ناهنجار باشد، ممکن است نگرانی‌ها را افزایش دهد و نیاز به ارزیابی دقیق‌تر داشته باشد. نتایج ناهنجار به هیچ وجه به معنای داشتن سرطان نیستند. بلکه نشان‌دهنده وجود تغییرات در سلول‌های گردنه رحم شما هستند که نیازمند نظارت یا درمان دقیق‌تر هستند.

انواع نتایج ناهنجار

 1. سلول‌های کرنی اپیتلیالی ناهنجار با معنی نامشخص (ASCUS): این نتیجه نشان‌دهنده وجود سلول‌های کرنی اپیتلیالی ناهنجار در گردنه رحم است، اما اهمیت این تغییرات نامشخص است. ممکن است تست‌های تکمیلی مانند آزمایش HPV توصیه شود تا علت این ناهنجاری‌ها مشخص شود.
 2. لسیون های کم خطر اپیتلیالی سلول‌های کرنی (LSIL): LSIL نشان‌دهنده تغییرات سبک در سلول‌های گردنه رحم است، که اغلب ناشی از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌باشد. در حالی که LSIL ممکن است به طور خودکار حل شود، نظارت یا درمان دقیق‌تر ممکن است لازم باشد تا از پیشرفت به تغییرات شدیدتر جلوگیری شود.
 3. لسیون‌های بالینی بالا اپیتلیالی سلول‌های کرنی (HSIL): HSIL نشان‌دهنده تغییرات مهمتر در سلول‌های گردنه رحم است، که ممکن است اگر بی‌درمان بماند به سرطان گردنه رحم منجر شود. روش‌های تشخیصی تکمیلی مانند کولپوسکوپی و بیوپسی معمولاً توصیه می‌شود تا میزان تغییرات و مراحل درمان را مشخص کند.
 4. کارسینومای سلول‌های کرنی: در موارد نادر، نتایج آزمایش پاپ اسمیر ممکن است حضور کارسینومای سلول‌های کرنی را نشان دهد، یک نوع سرطان گردنه رحم. پیگیری و درمان سریع اگر این تشخیص تایید شود، ضروری است.

مراحل بعدی پس از نتایج ناهنجار

اگر نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما ناهنجار باشد، پزشک در مورد مراحل بعدی مناسب و لازم ( شامل اقدامات تشخیصی تکمیلی) براساس نتیجه تست و تاریخچه پزشکی‌تان با شما صحبت خواهد کرد. این مراحل ممکن است شامل آزمایش‌های تکمیلی مانند آزمایش HPV، کولپوسکوپی یا بیوپسی برای ارزیابی دقیق‌تر سلول‌های گردنه رحم و تجویز های بهتر برای درمان باشد.

تفسیر علامت ها در آزمایش پاپ اسمیر

Ascus: به معنای سلول های سنگفرشی با اهمیت نامعلوم می‌باشد. اگر این عنوان را مشاهده کردید باید بدانید که تغییراتی در سلول ها وجود داشته اما به معنای سلول های پیش سرطان نیست. بهترین متخصص زنان در اصفهان با مشاهده ASCUS برای بیمار انجام تست اچ پی وی را تجویز میکند. در صورتی که نتیجه تست زگیل تناسلی منفی بود دیگر جای نگرانی وجود ندارد اما اگر نتیجه تست دوم مثبت بود باید بررسی های بیشتر توسط دکتر زنان انجام شود.

 • Squamous intraepithelial lesion: به معنای ضایعات درون بافت پوششی سنگفرشی است. این مورد به این معناست که احتمال سرطانی بودن سلول های جمع آوری شده، وجود دارد. اگر میزان تغییرات کم باشد، بروز سرطان هنوز فاصله زمانی زیادی دارد اما اگر تغییرات زیاد باشد، امکان پیدایش سرطان بیشتر است.
 • Atypical grandular cells: به معنای وجود سلول های ترشحی غیر معمول هستند. ممکن است سولو هایی که موجب ترشحات می‌شوند تا حدودی با تغییر رو به رو شده باشند که در این صورت به تست های بیشتری جهت بررسی نیاز است.
 • adenocarcinoma cells: سلول های آدنوکارسینوما نشان دهنده سلول های غیر طبیعی بسیار است که اغلب سرطان بعد از انجام سایر تست ها تشخیص داده می‌شود.
 • Adenocarcinoma: این یعنی که سرطان در سلول های ترشحی در حال پیشرفت است و دکتر زنان در این صورت بیوپسی نواحی مشکوک و همچنین ارزیابی های بیشتر با کولپوسکوپی را تجویز می‌کند.
 • موارد عفونی در تست پاپ اسمیر
 • o Tricomona vaginalis: نوعی انگل تک یاخته است که التهاب واژن را به همراه دارد.
 • Candida albicans: نوعی قارچ تک یاخته که التهاب لگن را ایجاد میکند و به صورت خطی در پاپ اسمیر مشخص می‌شود.
 • Coccobacili: کوکوباسیل ها در دسته باکتری ها هستند که عفونت های مرتبط با ترشحات واژن ایجاد می‎‌کنند.
 • Actinomyces: این نوع باکتری گرم مثبت بوده و معمولا برای افرادی به وجود میآید که از دستگاه آی یو دی استفاده می‌کنند.
 • o Clamidia: این نوع باکتری بیماری التهاب لگن را به همراه دارد که برای درمان آن از دارو ها استفاده می‌کنند.

عوامل موثر بر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

تعدادی عامل می‌توانند بر نتایج تست پاپ اسمیر تأثیرگذار باشند، از جمله سن، فاصله زمانی بین دو تست، وضعیت سلامت عمومی و همچنین استفاده از داروهای خاص.

تاثیرات نتیجه تست پاپ اسمیر بر سلامت زنان

تفسیر صحیح نتایج این تست می‌تواند تأثیر بسزایی بر سلامت زنان داشته باشد. این تست می‌تواند به زنان کمک کند تا بیماری‌هایی مانند سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه تشخیص دهند و اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *