دکتر ریحانه صباحی / انواع زایمان / بارداری مجدد بعد از بارداری خارج رحمی چگونه است؟
۵ دقیقه
بارداری خارج رحمی

بارداری مجدد بعد از بارداری خارج رحمی چگونه است؟

آنچه می خوانید...

معقوله بارداری برای بانوان از قشنگترین و جذاب ترین دوران زندگی می‌باشد که گاهی با مشکلاتی رو به رو می‌شود و عوارضی را برای فرد و یا جنین به وجود می‌آورد. در این مقاله ما در ارتباط با بارداری خارج رحمی برای شما مطالب بسیار جامعی را آماده کردیم که در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بارداری خارج از رحم

گاهی برخی از بانوان در سونوگرافی ها متوجه خواهند شد که دچار بارداری خارج رحم شده اند و این به این معنا است که تخمک در جایی خارج از رحم لانه گزینی کرده است. در ابتدا باید بدانید که انتقال تخمک از هیچ جایی به ناحیه دیگر امکان پذیر نیست و  تنها راه برای این نوع بارداری ها این است که به آن پایان دهید. امروزه کشف کرده اند که بارداری های خارج رحم برای مادر دارای خطراتی بوده و عوامل بسیاری در به وجود آمدن این مشکل تاثیر گذار هستند.

عوارض حاملگی خارج از رحم

تخمکی که بعد از لقاح بارور می‌شود، از طریق لوله های رحمی به سمت رحم حرکت می‌کند اما گاهی لوله های رحمی مورد آسیب قرار گرفته اند و در این حالت تخمک به سمت رحم هدایت می‌کند. حاملگی خارج رحمی اینگونه است که در لوله های رحمی شکل می‌گیرد اما در موارد بسیار نادی این امکان وجود دارد که تخمک در تخمدان ها و یا دهانه رحم لانه گزینی کند.

در بعضی موارد نادر مشاهده شده است که یک جنین در لوله رحم و یک جنین در محسط رحم شروع به رشد می‌کنند. این نوع بارداری هتروتوپ نام دارد و بسیار نادر است. رشد نین در لوله های رحمی اصلا مناسب نیست و در صورت بزرگ شدن، موجب پارگی لوله رحمی شده و خونریزی و درد شدید را برای فرد به همراه دارد. اگر این خونریزی شدید باشد، حتی ممکن است خطر مرگ را برای خانم باردار به وجود آورد.

عوامل اثرگذار در بارداری خارج از رحم

رخداد بارداری خارج رحم برای هر خانمی ممکن است اما این احتمال در بعضی افراد بیشتر وجود دارد. برخی عوامل تاثیر گذار بر ایجاد بارداری خارج رحم:

 • مصرف دخانیات
 • مشکلات لوله های رحمی
 • بارداری خارج رحمی قبلی
 • وجود عفونت دستگاه تناسلی
 • آسیب دیدگی های رحمی
 • مشکلات آندومتریوزی
 • بارداری بعد از ۳۵ سالگی

علائم بارداری خارج از رحم

علائم بارداری خارج از رحمی از همان ابتدای بارداری تا حدودی نمایان خواهد شد و خانم ها متوجه مشکلاتی در بارداری خود می‌شوند. گاها این امکان وجود دارد که در ابتدای حاملگی این مشکلل با هیچگونه علامتی بروز نکند تا زمانی که دیگر پارگی لوله رحمی اتفاق افتد. علائم بارداری خارج رحم تا حدودی مشابه با بارداری معمولی و نرمال می‌باشد با این تفاوت که با خونریزی نیز همراه است. این نوع بارداری در سونوگرافی اولیه نیز نمایان شده و افراد متوجه این بارداری می‌شوند. به دلیل اینکه پارگی لوله رحمی خطرناک است افراد باید به محض متوجه شدن این نوع بارداری حتما پیگیری های لازم را قبل از قرارکگیری در وضعیت اورژانسی انجام دهند.

 • درد شانه
 • نبض ضعف
 • وجود تپش قلب
 • دردر در ناحیه لگن
 • درد در ناحیه شکم
 • خونریزی و لکه بینی

معاینه پزشکی بارداری خارج رحم

بهترین متخصص زنان در اصفهان در همان اولین سونوگرافی این مورد را بررسی خواهد کرد که بارداری از نوع داخل رحمی و یا خارج رحمی می‌باشد. همچنین که سایر علائم حساتی را مورد بررسی قرار می‌دهند. خانم ها اگر در زمان اوایل بارداری متوجه درد های لگنی شدند، بهتر است تا فورا به پزشک خود اطلاع دهد.

سونوگرافی بارداری خارج رحمی

دکتر زنان معمولا از این مورد بارداری خارج رحمی را تشخیص می‌دهد که در انواع آزمایش خون و ادرار فرد، علائم وجود بارداری وجود دارد اما در حقیقت شخص دارای ساک بارداری در رحم نمی‌باشد. اغلب این بارداری ها با خونریزی خفیف یا شدید همراه هستند که توجه فرد را به نحوی به خود جلب می‌کنند.

درمان حاملگی خارج رحمی

در حقیقت بارداری خارج رحمی هیچ نوع درمانی ندارد و باید به این نوع بارداری پایان داد زیرا نمی‌توان تخمک را از لوله های رحمی به درون رحم منتقل کرد.

درمان دارویی حاملگی خارج از رحم

معمولا برای جنین های بسیار کوچک در بارداری خارج رحمی از روش های دارویی استفاده می‌کنند. در این روش از متوترکسات برایفرد استفاده می‌کنند. این دارو از طریق عضله تزریق و با ورود به جریان خون جنین، رشد سلول های جفت را متوقف می‌کند و بارداری را به این ترتیب پایان می‌دهد.

جراحی لاپاراسکوپی

گاهی فرد در مرحله ای از بارداری قرار دارد که دیگر هیچ نوع درمان دارویی برای وی موثر نیست و باید از تکنیک های جراحی استفاده شود. در صورتی که جنین در ابعاد کوچک باشد، از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند. لوله های رحمی مورد بررسی قرار داده شده و جنین و بافت های مربوط را با استفاده از این جراحی خارج می‌کنند. در صورتی که آسیب لوله های رحمی شدید باشد، نیاز است تا لوله ها را خارج کنند که حتما به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

جراحی شکمی

در مواردی که خونریزی بسیار شدید باشد و یا آُیب های گسترده وجود داشته باشد، به جای تکنیک لاپاراسکوپی، از عمل جراحی شکمی استفاده می‌کنند. در ابتندا داروی بیهوشی به فرد تزریق و سپس طی جراحی، شکم وی شکاف داده شده و با شرایط مناسب برای حفظ یا برداشتن لوله رحمی، جراحی انجام می‌شود.

بارداری مجدد بعد از حاملگی خارج رحمی

در صورتی فرد می‌تواند بعد از بارداری خارج رحمی مجدد باردار شود که بسیار سریع این مورد را پیگیری کرده باشد و به لوله های رحمی و تخمدانی هیچگونه آسیبی وارد نشده باشد. در این صورت حتی اگر یکی از لوله های رحمی برداشته شود، با کمک لوله دیگر نیز می‌توان باردار شد. این مورد باید بسیار مورد توجه باشد که بعد از یک بار تجربه حاملگی خارج رحمی حتما تحت نظر بهترین متخصص زنان برای بارداری بعدی اقدام نمایید تا دیگر دچار مشکل و آسیب نشوید.  

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *