دکتر ریحانه صباحی / بیماری های زنان / زرد شدن لباس زیر با ترشحات غیر طبیعی واژن
۵ دقیقه
ترشحات غیر طبیعی واژن

زرد شدن لباس زیر با ترشحات غیر طبیعی واژن

آنچه می خوانید...

واژن یکی از اندام های بسیار مهم بوده که همواره با ترشحاتی همراه است که گاها پیش می‌آید که این ترشحات از نظر ظاهری و ماهیتی غیر طبیعی هستند. همانطور که می‌دانید ترشحات واژن باید بی رنگ یا با رنگ بسیار شفاف باشند. این ترشحات معمولا در زمان قبل از پریودی افزایش یافته و اگر از حالت طبیعی خارج شوند، باید مورد بررسی توسط بهترین متخصص زنان قرار بگیرند. در این مقاله به توضیحاتی در این رابطه پرداخته تا شما عزیزان با علائم ترشحات غیر طبیعی واژن آآَنا شوید و روش های درمانی ساده و خانگی و روش های درمانی دارویی را بشناسید.

ترشحات غیر طبیعی واژن

ترشحات واژن درواقع برای این اندام مهم بوده و لازم است که وجود داشته باشند. این ترشحات اغلب وظیفه پاکسازی و مرطوب ساختن واژن را بر عهده دارند. اما گاهی مشاهده می‌شود که خانم دچار ترشحات زیادی است که تقریبا رنگ زردی دارند و یا غلظت آن ها بیش از اندازه است. گاها شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ترشحاتی داشته باشید که موجب بوی بد لباس زیر شما شوند، در این صورت باید توجه داشته باشید که حتما به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید تا بررسی و معاینه و سایر اقدامات درمانی لازم انجام شود.

ترشح غیرطبیعی واژن

علائم ترشحات غیر طبیعی واژن

همانطور که می‌دانید اگر ترشحات واژن حالتی طبیعی داشته باشد، باید سفید رنگ و یا شیری تقریبا بی رنگ باشند که هیچ بوی بدی نداشته باشند. ترشحات غیر طبیعی به گونه ای هستند که تمامی بانوان متوجه تغییر شرایط می‌شوند و متوجه خواهند شد که این نوع ترشحات کاملا غیر طبیعی بوده و باید تحت درمان قرار بگیرد.

  • غلظت بالای ترشح ( گاهی ممکن است که ترشحات غیرطبیعی حالت آبکی داشته باشد. )
  • بوی بد ترشحات
  • ترشحات همراه با خارش
  • ترشحات همزمان با سوزش
  • ترشحات دارای رنگ خاکستری و کش دار
  • ترشحات دارای رنگ زرد، سبز و …

چه عواملی موجب ترشحات غیر طبیعی واژن می‌شود؟.

هیچ یک از انواع ترشحات غیر طبیعی واژن به خودی خود به وجود نمی‌آیند و هر کدام دارای عوامل به وجود آورنده ای هستند.

ترشحات غیرطبیعی قارچی

در اکثر موارد عامل به وجود آورنده برخی از ترشحات عفونی، عامل قارچ می‌باشد. عفونت قارچی سبب شده که ترشحات از حالت طبیعی به حالت پنیری رنگ و این فرن در بیایند و به عدم تعادل برسند. عامل قارچی معمولا به دلیل مصرف بالای قرص های ضدبارداری و دیابت و …. ایجاد می‌شود.

ترشحات التهابی

درواقع این عارضه با نام PID نیز شناخته می‌شود و تمام اندام های جنسی را به مرور درگیر خواهد کرد. این نوع ترشحات به وجود آمده بسیار بدبو بوده و تقریبا تا حدودی غیر قابل تحمل هستند.

ترشحات واژن سرطانی

بسیاری از ترشحات غیر طبیعی واژن در اثر بیماری های سرطانی مانند سرطان دهانه رحم ایجاد می‌شود. این نوع ترشحات دارای رنگ قرمز مانند همراه با بوی بسیار تند و زننده هستند.

ترشحات کلامیدیایی

این نوع ترشحات همانطور که از نامشان پیداست، منجر به بروز ترشحات زرد یا سبز می‌شوند. کلامیدیا از انواع عفونت واژن های مقاربتی بشمار می‌روند.

درمان ترشحات غیر طبیعی واژن

قبل از درمان حتما بخش علائم این نوع ترشحات را مطالعه کنید که در ابتدا متوجه شوید که ترشحات شما غیر طبیعی هستند یا حالت نرمالی دارند و فقط مقدار آن ها زیاد شده است. اغلب برای درمان این نوع ترشحات، بهترین دکتر زنان بررسی می‌کند که بر اثر چه عاملی این مشکل به وجود آمده است. در مرحله بعدی با شناخت عامل به وجود آورنده این عارضه، به اقدامات درمانی خواهد پرداخت. اغلب مشاهده می‌شود که خانم ها برای درمان این نوع ترشحات از یکدیگر کمک گرفته و داروهایی که برای اطرافیان در گذشته تجویز شده است را از داروخانه تهیه کرده و به طور خودسرانه مصرف می‌کنند که این کار کاملا اشتباه است.

  • در واقع برای درمان ابتدا باید مشخص شود که این بیماری در اثر چه عاملی به وجود آمده است. همانطور که متوجه شدید، ترشحات غیر طبیعی واژن بر اثر عوامل مختلف باکتریایی، قارچی و …. به وجود می‌آید که هر کدام داروی مربوط به خود را دارند. دارویی که مربوط به ترشحات با عامل باکتریایی است، هیچ تاثیری بر بهبود عامل قارچی نخواهد گذاشت.

مهمترین نکات برای بهبود ترشحات غیر طبیعی واژن

اغلب بانوان برای شستشوی واژن خود از مواد شوینده شیمیایی و یا شوینده های بهداشتی که باز هم ماهیت شیمیایی دارند، استفاده می‌کنند. استفاده بیش از اندازه از این نوع شوینده ها موجب شده تا تعادل PH واژن بهم بخورد و این عارضه ها به وجود آید.

توجه کنید که بهتر است تا همیشه از لباس زیر های نخی استفاده کنید تا رطوبت در این ناحیه باقی نماند و جریان هوا وجود داشته باشد.

بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، حتما خود را خشک نمایید تا هیچگونه رطوبتی در لباس زیر باقی نماند.

لباس زیر خود را به طور مداوم تعویض کنید و فراموش نکنید که این کار را در فصل تابستان و هوای گرم، جدی بگیرید.

درمان های خانگی ترشحات غیرطبیعی واژن

برای اینکه تمامی علائم ترشحات غیر طبیعی واژن را در کوتاه ترین زمان از بین ببرید، نباید از روش های درمان خانگی استفاده کنید. باید این مورد را در نظر داشته باشید که روش های درمان خانگی فرصت بسیار زیادی لازم دارند و در بسیاری از مواقع، هیچ نتیجه مثبتی به همراه ندارند و در نهایت فرد باید از درمان های پزشکی استفاده کند. درواقع روش های خانگی برای ترشحات غیر طبیعی همان موارد مراقبتی است که هر شخص باید رعایت کند، که این موارد فقط علائم را کاهش می‌دهند اما موجب بهبود آن نمی‌شوند. به عنوان مثال اگر ترشحات غیر طبیعی واژن بر اثر سرطان دهانه رحم به وجود آمده باشد، هیچ یک از این راهکار های خانگی بر بهبود این بیماری موثر نیست و باید اقدامات درمانی مناسب هر چه سریع تر انجام شود.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *