دکتر ریحانه صباحی / بیماری های زنان / واژینیسموس یا دخول دردناک در بانوان
۵ دقیقه
شروع واژینیسموس

واژینیسموس یا دخول دردناک در بانوان

آنچه می خوانید...

بانون در طول زندگی خود به دلیل تغییرات هورمونی با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. برخی از این بیماری ها باید هر چه سریع پیگیری شوند تا فرد در دوران زندگی و هنگام برقراری رابطه جنسی دچار مشکل نشود. واژینیسموس یکی از اختلالات دردناکی است که واژن فرد دچار اسپاسم های غیر ارادی می‌شود. در این مقاله در رابطه با این اختلال و درمان و خطرات آن صحبت خواهیم کرد.

واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

این اختلال با نام دخول دردناک نیز شناخته می‌شود که اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن و کف لگن را به همراه دارد. این مشکلات در بانوان زیادی به چشم می‌خورد که در هنگام رابطه جنسی، رنجش بسیاری را برایشان به همراه دارد. خانم ها در زمان برقراری رابطه جنسی با درد شدید در ناحیه واژینال رو به رو می‌شوند که دخول دردناکی را به همراه دارد. طی این اختلال، انقباضات شدیدی در هنگام برقراری رابطه جنسی رخ می‌دهد که سبب می‌شود تا هیچ یک از شرکای جنسی، از مقاربت لذت نبرند. این مورد حتی باعث جلوگیری از بارداری خواهد شد و به مرور زمان تاثیر منفی خود را در زندگی نشان خواهد داد.

انواع واژینیسموس

این اختلال دارای انواه مختلفی است زیرا در میزان سطوح متفاوتی به وجود می‌آید که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

واژینیسموس اولیه

فرد زمانی متوجه این مشکل خود می‌شود که بخواهد رابطه جنسی برقرار کند و آلت تناسلی وارد دهانه واژن گردد. در این نوع بیماری، آلت نمی‌تواند به درون واژن ورود داشته باشد و به اصطلاح واژینیسموس دائمی شناخته می‌شود.

واژییسموس ثانویه

این نوع بیماری در واقع اینگونه است که فرد، رابطه جنسی برقرار می‌کند و بعد از آن دچار مشکل و عدم توانایی در برقراری رابطه های دیگر می‌شود. این نوع واژینیسموس را، واژینیسموس اکتسابی می‌نامند که فرد قبل از بیماری رابطه موفق داشته اما در حین بیماری با مشکلاتی چون عدم توانایی در مقاربت رو به رو می‌شود.

علائم واژینیسموس

این بیماری دارای علائم و نشانه های زیادی می‌باشد که در بعضی افراد کم و در بعضی دیگر بسیار زیاد می‌باشند. اکثریت بانوان در ابتدای این بیماری تنها با درد های ناگهانی حین نزدیکی مواجه می‌شوند اما به مرور زمان این مشکلات بیشتر خواهد شد.

درد واژینیسموس چگونه است؟

بسیاری از بانوان این بیماری را با مشکلات دیگر زنانه اشتباه می‌گیرند اما باید توجه داشته باشید، که این مشکل اغلب در زمان برقراری رابطه جنسی نمایان خواهد شد. افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، دخول بسیار دردناکی را تجربه کرده و حتی شاید نتوانند این میزان درد را تحمل نمایند. همچنین ممکن است تا در هنگام این درد، سوزش در این نواحی شدید باشد. توصیه می‌شود اگر به واژینیسموس دچار هستید، حتما در کوتاه ترین زمان به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید تا به درمان این مورد بپردازید که در زندگی خود با مشکل مواجه نشوید.


میزان درد واژینیسموس

علل پیدایش واژینیسموس

همانطور که متوجه شدید، این اختلال غیر ارادی بوده و به طور ناخواسته به وجود می‌آید. در ادامه به عوامل موثر در پیدایش واژینیسموس اشاره خواهیم داشت:

  • افرادی که دچار پارگی در ناحیه واژن هستند.
  • بانوانی که در ناحیه عضلات کف لگنی سابقه جراحی دارند.
  • اولین مورد که در پیدایش این بیماری تاثیرگذار است، اتفاقات ناخوشایند جنسی در گذشته می‌باشد. ممکن است فردی، رابطه بسیار دردناکی را در گذشته تجربه کرده باشد که حال منجر به این مشکل شود.
  • بعضی افراد در عضله ایسکیوکاورنوس دارای انقاباضات شدید هستند که همان عضله درگیر و مرتبط با دخول می‌باشد.

چه افرادی دچار واژینیسموس می‌شوند؟

در واقع نمی‌توان ذکر کرد که به طور مشخص چه افرادی به این عارضه مبتلا می‌شوند اما اغلب افرادی که دچار واژییسموس می‌شوند، از مشکل خود خجالت کشیده و حتی بسیار دیر به دکتر زنان مراجعه می‌کنند. این بیماری دارای محدودیت سنی نیست و ممکن است، خانم ها از بیست سالگی به بعد یعنی در واقع از زمان برقراری اولین رابطه به واژینیسموس دچار شود. یکی از مواردی که خود در به وجود آمدن واژینیسموس تاثیرگذار است، یائسگی بانوان می‌باشد.

تشخیص بیماری واژینیسموس چگونه است؟

در ابتدا بعد از مراجعه به دکتر زنان، باید شرح حالی از وضعیت خود را در اختیار پزشک قرار دهید. دکتر زنان وضعیت دهانه واژن و کف لگن را مورد بررسی قرار می‌دهد و تست های مخصوص را انجام می‌دهد تا دلیل به وجود آمدن عارضه مشخص شود.

عوارض واژینیسموس

یکی از مهمترین مسائل در زندگی زوجین، لذت بردن از رابطه جنسی می‌باشد که از مهم ترین عوارض این بیماری عدم رضایت جنسی از طرف هر دو جانب می‌باشد. خصوصا این برای بانوان صدق می‌کند که دخول بسیار دردناک هیچگونه لذتی برای وی نخواهد داشت. همچنین از دیگر عوارض این بیماری، این است که خانم اعتماد به نفس خود را از دست داده و با نگرانی برای برقراری نزدیکی اقدام می‌کند. همچنین علاوه بر دخول دردناک، بانوان مبتلا به واژینیسموس در هنگام معاینه لگن نیز درد زیادی را متحمل شده و این افراد معمولا نمی‌توانند، در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنند.

درمان واژینیسموس

واژینیسموس دارای درمان های متفاوتی است زیرا دارای انواع و شدت های مختلفی می‌باشد.

درمان واژینیسموس با بوتاکس واژن

امروزه یکی از روش های نوینی که برای درمان واژینیسموس بکار گرفته می‌شود، تزریق بوتاکس به واژن است. این سم اسپاسم های غیر ارادی برخی عضلات مربوط را برطرف نموده و آن ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دارو درمانی برای واژینیسموس

هرگز از این روش درمانی به طور خودسرانه استفاده نکنید. معمولا از دارو های درمانی گشاد کننده واژن استفاده می‌کنند.

درمان واژینیسموس با ورزش

تمرینات کگل از بهترین ورزش هایی است که بانوان می‌توانند برای تقویت عضلات کف لگن از آن بهره ببرند. این نوع تمرین ها روابط جنسی را بهبود بخشیده و رضایت طرفین را افزایش می‌دهد.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *