دکتر ریحانه صباحی / بیماری های زنان / کیست شکلاتی تخمدان | آندومتریوما
۵ دقیقه
کیست شکلاتی بانوان

کیست شکلاتی تخمدان | آندومتریوما

آنچه می خوانید...

شاید تا به حال شما هم اصطلاح کیست شکلاتی را از دکتر زنان خود شنیده باشید و نگران این موضوع شده باشید که به چه نوع بیماری مبتلا شده اید. در ابتداب اید بدانید که نام دیگر این کیست، آندومتریوما می‌باشد که درواقع یک کیست غیرسرطانی هستند. زمانی که بافت آندومتریوز در تخمدان ها به وجود آید و رشد کند، یعنی آندومتریوما تشکیل شده است. درمان کیست شکلاتی در اصفهان توسط دکتر ریحانه صباحی انجام می‌شود و شما میتوانید با همراهی ما تا انتهای این مقاله به تمامی جزئیات این بیماری غیر سرطانی پی ببرید و در کوتاه ترین زمان بهترین اقدام را انجام دهید.

آندومتریوما یا کیست شکلاتی بانوان

شما تا حدودی با آندومتریوز آشنایی دارید و میدانید که یکی از اختلالات شایعی است که ناباروری را برای خانم ها به وجود می‌آورد. همچنین میدانید که آندومتریوز در بافت های خارج رحم و بر روی تخمدان رشد می‌کند. اما اگر این بافت در داخل تخمدان رشد کند با عنوان آندومتریوما شناخته میشود. این کیست های غیر سرطانی به این دلیل کیست شکلاتنی نام دارند که دارای رنگ ظاهری قهوه ای هستند. کیست شکلاتی ممک ن است که یک یا هر دو تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد.

کیست شکلاتی تخمدان

درمان کیست شکلاتی در اصفهان

روش های درمانی برای این مورد متعدد است و به عوامل نختلفی بستگی دارد که باید فرد حتما توسط بهترین دکتر زنان در اصفهان معاینه شود و برای انتخاب روش درمانی هر چه سریع تر تصمیم گیری شود. گاهی این نوع کیست ها علائم و نشانه ای از خود نمایان نمی‌کنند و به هین دلیل ممکن است فرد خود متوجه این مشکل نشود. گاهی لازم است تا برای درمان و بهبود آنذدومتریوما، فرد از دارو های ضد باردار ی استفاده نماید.

جراحی کیست شکلاتی در اصفهان

در اغلب موارد لازم است تا دکتر زنان برای شما جراحی انجام دهد و با استفاده از روش جراحی این کیست را از تخمدان بردارد. دکتر ریحانه صباحی جراحی کیست شکلاتی در اصفهان را با استفاده از روش لاپارساکوپی انجام می‌دهد. لاپاراسکوپ یک لوله نازک است که در انتهای خود یک دوربین و نور دارد که پزشک با استفاده از یک برش کوچک، آن را وارد تخمدان می‌کند.

توجه کنید که جراحی کیست شکلاتی بسیار حساس است و باید حتما برای اینکه آسیبی در جهت باروری برای خانم ایجاد نکند، حتما توسط بهترین جراح زنان انجام شود. در صورتی که مقداری از بافت سالم تخمدان در این عمل همراه با کیست، برداشته شود، کاهش ذخیره تخمدان به وجود می‌آید.

تاثیر کیست شکلاتی بر باروری

برخی افراد تصور دارند که این کیست به دلیل اینکه غیر سرطانی است، پس خطری برای فرد ندارد اما اینگونه نیست زیرا به مرور زمان، آندومتریوما به بافت های سالم تخمدان حمله می‌کند و به این نواحی آُیب وارد میکند و حتی این بخش های سالم را تحت تصرف خود قرار می‌دهد. این نوع کیست ها تهدید بسیار جدی برای باروری خانم ها هستند و باید حتما تحت درمان قرار بگیرند.

گاهی خانم به دلیل وجود این نوع کیست دیگر قادر به باروری نخواهد بود، بنابراین در صورت تشخییص همچین موردی برای شما سریعا نسبت به درمان اقدام نمایید. درمان و بهبود آندومتریوما بسیار سخت و دشوار است و باید حتما با دقت و تجربه بالا جراحی انجام شود. برخی از بانوان با وجود این مشکل و حتی جراحی آندومتریوما نیاز به تکنیک کمک باروری ivf پیدا می‌کنند.

عوامل ایجاد کننده کیست شکلاتی

در مورد اینکه چه عواملی باعث پیدایش این مشکل در تخمدان خانم ها می‌شود، همچنان جای بحث و تحقیق پزشکی وجود دارد. پوشش این کیست ها تا حدودی مشابه با آندومتر عمل میکند و نسبت هورمون های زنانه تغییر پیدا می‌کند. این بافت به جای اینکه از بدن خارج شود، در تخمدان باقی می‌ماند و به عنوان کیست جمع می‌شود و عملکرد تخمدان را به مرور تحت تاثیر قرار میدهد و با اختلال مواجه می‌کند.

کیست شکلاتی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بعد از اینکه دکتر زنان به وجود این کیست در تخمدان بیمار شک کند، سونوگرافی لگن تجویز می‌نماید. بهترین متخصص زنان در اصفهان با شک در مورد علائم آندومتریوز این سونوگرافی را برای بیماران خود جهت چکاپ های بیشتر تجویز میکند. همچنین برخی خانم ها به ناباروری بدون علت دچار هستند که ممکن است با این کیست مواجه باشند. به طور کلی سونوگرافی لگن، کیست تخمدان را نمایان خواهد کرد اما بدانید که نوع آن را مشخص نمیکند. برای اینکه نوع کیست مشخص شود، نیاز به نمونه برداری می‌باشد.

کیست شکلاتی چه علائمی در بانوان دارد؟

همانطور که ذکر شد، گاهی خانم ها هیچ علائمی از وجود این کیست احساس و مشاهده نمیکنند. اما گاهی کیست شکلاتی علائمی را بروز می‌دهد. ناگفته نماند که علائم به اندازه کیست ازتباطی ندارد. یعنی ممکن است که اندازه کیست شکلاتی شما کوچک باشد اما علائمی که بروز کرده است بسیار بزرگ و حتی زیاد باشند. در ادامه به برخی از این علائم اشاره خواهیم داشت:

  • قاعدگی دردناک
  • مشکلات ناباروری
  • قاعدگی های نامنظم
  • درد های شکمی به طور ناگهانی
  • درد غیرطبیعی در رابطه جنسی
  • درد های مزمن در ناحیه لگن

اندازه کیست شکلاتی چقدر است؟

آندومتریوما دارای اندازه یکسان در افراد نیست و میتواند از ۲ سانت الی ۲۰ سانت متغیر باشد.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *