دکتر ریحانه صباحی / بیماری های زنان / عوارض آندومتریوز و خطرناک ترین آن
۳ دقیقه
عوارض آندومتریوز

عوارض آندومتریوز و خطرناک ترین آن

آنچه می خوانید...

آندومتریوز یا التهاب دیوارهٔ داخلی رحم، ممکن است به صورت ناگهانی بعد از عمل جراحی یا دیگر فرایندهای پزشکی رخ دهد. علائم آندومتریوز شامل درد شکمی شدید، تب، خونریزی و واکنش‌های آلرژیک است و شما باید در صورتی که این علائم را تجربه می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی های بیشتر انجام شود. درمان عوارض آندومتریوز بستگی به علت بروز آن دارد. گاهی لازم است تا از دارو های ضد التهابی برای بهبود عوارض استفاده شود اما در موارد شدیدتر، باید احتمال جراحی را در نظر گرفت.

آیا آندومتریوز می‌تواند برای بارداری مشکل ساز باشد؟

آندومتریوز به مرور زمان برای بارداری مشکل ساز می‌شود. التهاب دیوارهٔ داخلی رحم ممکن است باعث اختلال در قابلیت باروری شود و بارداری را سخت‌تر کند. همچنین، در صورت بارداری فرد، آندومتریوز ممکن است باعث افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس و عفونت‌های بعد از زایمان شود. بنابراین، در صورت تجربه هرگونه علامت یا عارضه‌ای پس از یا عمل جراحی، بهتر است به پزشک خود مراجعه کرده و در صورت لزوم، درمان مناسب را برای آندومتریوز انجام دهید. در ضمن، برای پیشگیری از آندومتریوز و کاهش خطر ابتلا به آن، بهتر است به رعایت توصیه‌های بهترین متخصص زنان در اصفهان پایبند باشید.

آیا آندومتریوز باعث مرگ می‌شود؟

در برخی موارد نادر، عوارض آندومتریوز ممکن است باعث مرگ شود. در صورتی که التهاب دیوارهٔ داخلی رحم شدید باشد، می‌تواند به عفونت خون منجر شود که این عارضه بسیار جدی و خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود. اگر شما به هر علامتی از آندومتریوز مانند درد شکمی شدید، تب، خونریزی شدید یا واکنش‌های آلرژیک دچار شدید، باید به پزشک خود بیایید و در صورت لزوم، درمان مناسب را انجام دهید. به طور کلی، بهترین راه پیشگیری از آندومتریوز، رعایت تمامی توصیه‌های پزشکی در صورت بروز هرگونه علامت غیرعادی، به پزشک خود مراجعه کنید.

آندومتریوز باعث سرطان تخمدان می‌شود؟

آندومتریوز یا التهاب دیوارهٔ داخلی رحم، باعث سرطان تخمدان نمی‌شود. اما در برخی موارد، علائم آندومتریوز مانند درد شکمی شدید و تب باعث شوند که تشخیص سرطان تخمدان به تاخیر افتد. در برخی مطالعات نیز نشان داده شده است که بیشترین عوامل خطر برای سرطان تخمدان شامل ژنتیک، سن بالا، عدم بارداری و استفاده از داروهای هورمونی هستند. آندومتریوز به تنهایی با سرطان تخمدان مرتبط نیست، اما همچنان بهتر است در صورت تجربهٔ هرگونه علامت یا عارضه‌ای پس از تزریق فیلر یا عمل جراحی، به پزشک خود مراجعه کنید و در صورت لزوم، درمان مناسب را انجام دهید. همچنین، برای کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان، می‌توانید با مراجعه به پزشک خود و صورت گرفتن از برنامه‌های مناسب، مانند شناخت علائم و نشانه‌های زودرس سرطان تخمدان و انجام آزمایشات مرتبط، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهید.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *