دکتر ریحانه صباحی / آزمایشات زنان / لاپاراسکوپی رحم و تخمدان در اصفهان
۵ دقیقه
خطرات لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان در اصفهان

آنچه می خوانید...

آیا می دانید برای لاپاراسکوپی رحم و تخمدان در اصفهان، بهتر است به کدام پزشک مراجعه کنید؟

لاپاراسکوپی موارد استفاده بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم به توضیح درباره لاپاراسکوپی رحم و تخمدان در زنان بپردازیم. به هر جراحی که با استفاده از لاپاراسکوپ انجام شود، لاپاراسکوپی گفته می شود. لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که در آن، فقط در حدی که امکان وارد کردن لاپاراسکوپ وجود داشته باشد، برش ایجاد می شود. یعنی چند برش کوچک به اندازه دو تا سه سانتیمتر.

این درمان پیشرفته کمک بسیاری در زمینه های تشخیصی و درمان بیماری های زنان کرده است. در این مقاله قصد داریم به هر آنچه  لازم است در ارتباط با لاپاراسکوپی رحم بدانید، اشاره کنیم.

لاپاراسکوپی چیست

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا با تعریف این جراحی بیشتر آشنا شوید. در واقع این روش یک روش کم تهاجمی است که جراح با استفاده از آن می تواند به بخش داخلی اندام ها دسترسی پیدا کند. در این روش روی پوست شکم برش های گسترده ایجاد نمی شود همچنین به جراح دسترسی های مناسب را خواهد داد. به این ترتیب، اقدامات درمانی و تشخیصی لازم انجام خواهد پذیرفت.

از این جراحی برای نمونه برداری (بیوپسی) و یا به منظور های درمانی استفاده می شود. همچنین برای دید بیشتر پزشک، شکم با گاز CO2 پر می شود. برای دانستن کاربرد های این روش در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

در لاپاراسکوپی تصویر اندام های داخلی زنان بر روی مانیتور به نمایش درمی آید بنابراین پزشک می تواند آن را مشاهده و اقدامات لازم را انجام دهد.

کاربردهای لاپاراسکوپی

در بالا اشاره کردیم استفاده از این روش هم کاربرد های درمانی دارد و هم کاربرد تشخیصی. اما در درمتن کدام بیماری ها از لاپاراسکوپی استفاده می شود؟ با توجه به امکاناتی که این درمان به متخصص زنان می دهد، از جمله موثر ترین موارد استفاده از لاپاراسکوپی می توان به درمان های زیر اشاره کرد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک با لاپاراسکوپی

یکی از درمان های سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان استفاده از لاپارارسکوپی است. البته این درمان، تنها راه حل نیست و ممکن است درمان های دارویی پیشنهاد شود. اما در صورتی که درمان های دارویی راه حل مناسب درمان نباشد، از این روش برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر برای درمان کیست تخمدان در اصفهان می توانید به دکتر ریحانه صباحی مراجعه کنید

درمان انسداد لوله فالوپ

انسداد و گرفتگی لوله فالوپ در یک طرف و یا در هر دو طرف ممکن است ایجاد شود. لاپاراسکوپی برای رفع انسداد لوله های رحم ممکن است موثر واقع شود. البته این مورد بسته به مکان انسداد لوله فالوپ و همچنین بسته شدن آن خواهد داشت.

درمان آندومتریوز با لاپاراسکوپی

یکی از روش های درمان اندومتریوز، روش لاپاراسکوپی است. البته این کار با سایر روش های جراحی و دارویی دیگر نیز امکان پذیر است. همانطور که میدانید رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می تواند می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. که نیاز به درمان ضروری است.

درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان

برای برداشت غده از بخش های مختلف دستگاه باروری و تناسلی زنان می توان از این روش استفاده کرد. درمان سرطان های تخمدان و رحم و براشتن غدد لنفاوی و بافت های مجاورو یا تشخیص آن ممکن است با استفاده از لاپاراسکوپی قابل انجام باشد همچنین وجود توده در بخش لگن نیز با استفاده از این روش درمان می شود.

درمان حاملگی پوچ

به بارداری هایی که در داخل رحم تشکیل نشده باشد، حاملگی پوچ می گویند. در این صورت اگر محصول بارداری به روش طبیعی خارج نشود، از روش های کمکی مانند لاپاراسکوپی برای خارج کردن جنین کمک می گیرند.

علاوه بر موارد نام برده شده در فوق بسیاری از اختلالات لگن با این روش بررسی و درمان می شود. همچنین به دلیل اینکه استفاده از این روش، برخی بیماری های ناباروری زنان را درمان می کند، به طور کلی از اصطلاح لاپاراسکوپی برای درمان نازایی بسیار استفاده می شود.

عوارض لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

آِیا این روش یک جراحی ساده است؟ لاپاراسکوپی علی الخصوص زمانی که برای درمان استفاده می شود، به هیچ وجه یک جراحی ساده نیست. علی الخصوص زمانی که از آن برای موارد درمانی استفاده می شود و بخشی از بافت برداشته شده و یا سایر اقدامات درمانی انجام می پذیرد. بنابراین لازم است مراقبت های بعد از آن را رعایت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

برخی از خطرات استفاده از لاپاراسکوپی در موارد تشخیصی و درمانی شامل موارد زیر می شود:

  • آسیب به اندام های داخلی بدن
  • آسیب به شریان اصلی
  • عوارض ناشی از ایجاد سوارخ در شکم نظیر درد و خونریزی و عفونت
  • عوارض ناشی از گاز کربن دی اکسید
  • اثرات بیهوشی
لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چقدر طول میکشد؟

این مورد بسته به آن دارد که به منظور درمانی استفاده می شود و یا برای نمونه برداری از بافت و آزمایشی. همچنین بستگی به این مورد دارد که چه درمانی با استفاده از این روش انجام می دهید. بنابراین مدت زمان انجام این درمان از ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت متغیر است و برای برخی درمان های پیچیده تر ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد. بهترین متخصص زنان در اصفهان به شما اطلاعات لازم را دراینباره خواهد داد.

سولاات متداول

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *