دکتر ریحانه صباحی / آزمایشات زنان / چکاپ های قبل بارداری
۴ دقیقه
چکاپ بارداری

چکاپ های قبل بارداری

آنچه می خوانید...

خانم هایی که برای باردار شدن در حال برنامه ریزی هستند، نگرانی های بسیاری در رابطه با مسائل بسیاری که از آن ها اطلاعات خاصی ندارند، را دارا می‌باشند. درواقع قبل از اینکه برای بارداری اقدام کنید، مهم است که چه تاریخچه ای از نظر سلامتی و شرایط حفظ جنین دارید. بسیاری از افراد دارای ویتامین دی بسیار پایین و یا مشکلاتی نظیر کم خونی و …. هستند که باید این موارد را قبل از بارداری بدانند تا با دارو و سایر روش ها رفع شود. هرچه میزان اینگونه مشکلات کمتر باشد، طبیعتا جنین سالم تر خواهد ماند. در این مقاله در رابطه با چکاپ های قبل بارداری و جزئیات هر یک صحبت خواهیم کرد.

چکاپ قبل بارداری چیست؟

چکاپ های قبل از دوران بارداری درواقع سری آزمایش هایی است که توسط بهترین متخصص زنان در اصفهان تجویز می‌گردد تا خانم قبل از اقدام به بارداری انجام دهد و باید حتما به پزشک نشان داده شود تا در صورت لزوم برای شما داروی ویتامینی یا سایر دارو های مورد نیاز را تجویز نماید. مواردی چون قند خون و ویتامین دی و مقدار آهن خون و …. نیز ساده ترین مواردی است که در این آزمایش نشان داده می‌شود و موارد دیگری چون مصونیت شما به برخی بیماری ها مانند آبله مرغان، هپاتیت، سرخک و سرخجه و …. نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و در پرونده پزشکی شما نوشته می‌شود. یکی از آزمایش هایی که برای چکاپ کامل توسط برخی از متخصصین زنان تجویز می‌گردد، آزمایش ۲۴ ساعته ادرار است که فرد باید طی آن، کل ادرار خود در یک روز را جمع آوری کند.

چکاپ های قبل بارداری

چکاپ قبل بارداری شامل چه مواردی است؟

در چکاپ قبل بارداری تمامی موارد مهم و تاثیرگذار در بارداری مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر بیماری یا اختلالی وجود داشته باشد، مشخص می‌شود. با توجه به نتایج این آزمایش ها برای شما مکمل ویتامین دی و فولیک اسید و آهن و … تجویز می‌گردد.

 • مصونیت به بیماری سرخک
 • مصونیت به بیماری سرخجه
 • ایمنی نسبت به بیماری آبله مرغان
 • ایمنی نسبت به بیماری هپاتیت
 • ایمن بودن در برابر تبخال تناسلی
 • بررسی تشخیص بیماری سفلیس
 • بررسی ابتلا به بیماری ایدز
 • میزان ویتامین دی بدن
 • سطح آهن و سنجش کم خونی
 • بررسی مشکلات ادراری و PH
 • بررسی مقدار اوره موجود
 • چکاپ سطح کراتینین خون
 • بررسی بیماری های عفونی بدن
 • بررسی قند موجود در خون FBS
 • بررسی میزان غلظت و انعقاد خون

اهمیت چکاپ قبل بارداری

طی این آزمایشات مشخص می‌شود که شما در دوران کودکی و در طول زندگی خود، چه واکسن هایی را استفاده کردید و نسبت به چه بیماری هایی بدن محافظت شده و مصون دارید. بسیاری از افراد در بزرگسالی از واکسن های تبخال تناسلی استفاده می‌کنند و از آن اطلاع دارند اما در رابطه با واکسیناسیون دوران کودکی و نوجوانی خود چیزی به یاد ندارند و بهترین حالت برای تشخیص این موارد، انجام چکاپ های قبل بارداری می‌باشد.

اهمیت ویتامین دی در بارداری برای رشد جنین و رشد اندام های عصبی جنین بسیار زیاد است و در وصرتی که این ویتامین در بدن مادر کم باشد و وی کنوجه نشود، ممکن است که رشد جنین را با اختلالاتی مواجه کند.

در مقابل بسیاری از خانم ها قبل از بارداری خود به دیابت یا فشار خون خاموش و یا به بیماری های دیگر نظیر چربی خون و … دچار هستند که لازم است تا قبل حاملگی پزشک این موارد را بداند تا بتواند این مشکلات را در این دوران حساس کنترل کند.

بیشتر بخوانید: مسمومیت بارداری

جمع بندی مقاله

شما باید برای انتخاب بهترین دکتر زنان در اصفهان تحقیقات لازم را به عمل آورید و سپس قبل از اقدام برای بارداری، توسط وی چکاپ شوید. حتما به توصیه ایشان گوش دهید و تمامی آزمایش های لازم را انجام دهید که هیچگونه مشکل و بیماری طی این دوران سلامت شما و جنین عزیز را به خطر نندازد. برخی افراد در انجام اینگونه آزمایش ها سهل انگاری می‌کنند و بعد در طی دوران بارداری به مرور متوجه مشکلات سلامتی خود یا جنین می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته و زمان بسیاری از دست رفته است. بنابراین به انجام آزمایش های قبل بارداری به جهت بررسی های بیشتر اهمیت دهید.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *