دکتر ریحانه صباحی / مقالات / آی یو آی (IUI) در اصفهان
۶ دقیقه
درمان ناباروری با iui

آی یو آی (IUI) در اصفهان

آنچه می خوانید...

آی یو آی در اصفهان یکی از روش‌های محبوب و مؤثر در درمان نازایی است که توسط بسیاری از زوج‌ها برای رسیدن به آرزوی داشتن فرزند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعیین جنسیت با آی یو آی در اصفهان نیز به عنوان یکی از قابلیت‌های این روش، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این مقاله، به بررسی بهترین دکتر آی یو آی در اصفهان، مراحل انجام این روش، هزینه‌ها و موفقیت‌های آن خواهیم پرداخت.

درمان ناباروری با آی یو آی

آی یو آی IUI چیست؟

لقاح داخل رحمی که به اختصار IUI نامیده می‌شود روشی جهت درمان مشکلات ناباروری می‌باشد که به کمک آن اسپرم مستقیماُ در رحم قرار می‌گیرد. به طور طبیعی در فرآیند لقاح طبیعی، اسپرم پس از عبور از دهانه رحم به سمت رحم و لوله‌های فالوپ حرکت می‌نماید، حدود ۵ درصد از اسپرم‌ها می‌توانند از واژن به رحم برسند. پس از اینکه تخمک از تخمدان آزاد شد به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌نماید، این قسمت مکانی است که اگر اسپرم به تخمک برسد لقاح انجام خواهد شد.

در روش لقاح داخل رحمی، اسپرم‌های با کیفیت بالا با کمک یک لوله‌ی نازک در داخل رحم و نزدیکی لوله‌های فالوپ قرار می گیرند. به طور خلاصه در واقع روش لقاح داخل رحمی، مراحل رسیدن اسپرم به تخمک را آسان می‌نماید و با کاهش زمان و مسافتی که باید طی شود شانس باردار شدن را افزایش می‌دهد.

تعیین جنسیت با آی یو آی «در اصفهان»

تعیین جنسیت قبل از تولد، یکی از مباحث جذاب و مورد توجه در حوزه بهداشت و پزشکی است. یکی از روش‌های تعیین جنسیت، استفاده از آی یو آی است که با انتخاب اسپرم‌های مورد نظر، احتمال تولد فرزند با جنسیت مورد نظر افزایش پیدا میکند.

در روش آی یو آی، اسپرم‌هایی که احتمال بیشتری برای تولید جنسیت مورد نظر دارند، انتخاب و تزریق می‌شوند. این فرآیند می‌تواند به والدینی که تمایل دارند جنسیت فرزند خود را از قبل مشخص کنند، کمک کند.

۰۰:۵۳
truncate dir-rtl

فیلم تعیین جنسیت با IUI

مزایای استفاده از روش IUI

روش درمان IUI در مراحل اولیه درمان ناباروی و پیش از اینکه سایر درمان‌های تهاجمی و پر هزینه جهت درمان ناباروری صورت گیرد، انجام می‌شود. در صورتی که شریک شما دچار مشکل در ارائه‌ی اسپرم‌های سالم و باکیفیت می‌باشد می‌توانید از اسپرم اهدایی استفاده نمائید. جهت اطمینان از آزاد شدن تخمک می‌توان از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری نیز استفاده نمود.

۰۰:۵۸
truncate dir-rtl

بارداری با IUI

دلایل انتخاب روش لقاح داخل رحمی

 • مشکلات ناباروری
 • گزینه‌ای جهت بارداری جهت زوج‌های هم جنس
 • گزینه‌ی بارداری برای خانم‌های مجرد با استفاده از اسپرم اهدایی

مشکلات بارداری که منجر به انتخاب روش لقاح مصنوعی می‌شود، عبارتند از:

 • مشکلات مخاط دهانه رحم: دهانه رحم قسمتی است که واژن را از رحم جدا می‌نماید. مخاطی که در این قسمت تولید می‌شود به اسپرم کمک می‌نماید تا از واژن به سمت رحم و لوله‌های فالوپ حرکت نماید. زمانی که مخاط دهانه رحم غلظت بالایی داشته باشد حرکت اسپرم را دچار مشکل می‌نماید.
 • اختلالات اسپرم: مشکلاتی مانند تعداد کم اسپرم و عدم تحرک کافی اسپرم یکی از دلایل ناباروری می‌باشد. در اولین مرحله‌ی درمان مشکلات ناباروری مایع منی تحت آزمایش قرار می‌گیرد، هرگونه مشکل در حرکت، تعداد و یا ظاهر اسپرم در فرآیندهای آزمایشگاهی به خوبی قابل تشخیص می‌باشد. یکی از مراحل درمان به روش IUI جدا کردن اسپرم‌های سالم که دارای تحرک کافی هستند و تلغیظ آنها می‌باشد تا شانس رسیدن به تخمک را افزایش دهند.
 • اختلال در انزال: زمانی که زوج مشکلاتی در انزال و یا نعوظ داشته باشد روش لقاح داخل رحمی یکی از گزینه‌های مناسب جهت درمان می‌باشد.
 • آلرژی به مایع منی: در موارد اندکی ممکن است خانم‌ها نسبت به مایع منی دچار حساسیت باشند و با ورود مایع منی به واژن دچار سوزش، تورم و قرمزی در واژن شوند، دلیل این اتفاق در اغلب موارد حساسیت به پروتئین‌های مایع منی می‌باشد که در طی فرآیند شستشو می‌توان آنها را حذف نمود.
 • عدم تشخیص مشکل بارداری: در برخی موارد بدون اینکه هیچ مشکل خاصی وجود داشته باشد زوجین نمی‌توانند باردار شوند، در این موارد در اولین مرحله‌ی درمان لقاح داخل رحمی پیشنهاد می‌شود.
ای یو ای در اصفهان

مراحل پیش از لقاح داخل رحمی

 • معاینه‌ی زوجین و آزمایش‌هایی مانند آزمایش خون، آنالیز مایع منی، سونوگرافی و …
 • مصرف داروهای جهت تخمک گذاری به مدت ۵ روز و یا داروهای تزریقی به مدت ۲ هفته جهت افزایش شانس تخمک گذاری (این مرحله فقط به برخی از افراد پیشنهاد می‌شود)
 • بررسی مراحل تخمک گذاری: زمان تخمک گذاری توسط کیت‌های پیش بینی کننده تخمک گذاری و یا با آزمایش خون تعیین می‌شود. در برخی موارد ممکن است سونوگرافی ترانس واژینال جهت بررسی بالغ شدن تخمک انجام شود. معمولاً تخمک گذاری ۱۰ الی ۱۶ زور پس از اولین روز پریود انجام می‌شود. تعیین درست زمان تخمک گذاری در موفقیت آمیز بودن روش لقاح داخل رحمی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.
 • تهیه و آماده سازی اسپرم‌ها
 • تعیین زمان مناسب جهت لقاح داخل رحمی

روش انجام لقاح داخل رحمی

 • روش IUI بسیار ساده می‌باشد و کل مراحل تنها چند دقیقه طول می‌کشد.
 • پس از اینکه روی تخت مخصوص دراز کشیدید، پزشک یک اسپکولوم را داخل واژن قرار می‌دهد تا دهانه رحم را باز نماید (مشابه آنچه در آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان انجام می‌شود) سپس از طریق یک لوله‌ی نازک اسپرم‌ها به سمت رحم شما تزریق می‌شود.
 • پس از پایان درمان باید حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه روی تخت دراز بکشید.
 • ممکن است پزشک برای شما پروژسترون تجویز نماید، پروژسترون به حفظ پوشش رحم و افزایش شانس لانه گزینی کمک می‌نماید.
 • ۲ هفته پس از تلقیح اسپرم‌ها می‌توانید آزمایش بارداری بدهید.
 • کل مراحل آمادگی جهت درمان IUI حدود ۲۸ روز (به اندازه‌ی یک دوره‌ی منظم قاعدگی) ممکن است طول بکشد.

درصد موفقیت روش لقاح داخل رحمی

میزان موفقیت روش IUI با توجه به علت اصلی ناباروری متفاوت می‌باشد. افرادی که دچار مشکل انزال، مشکل مخاط دهانه رحم هستند و یا افرادی که مشکل باروی آنها شناسایی نشده است استفاده از روش لقاح داخل رحمی معمولاً با موفقیت بالایی همراه می باشد اما در افرادی که دچار مشکلاتی در لوله‌های فالوپ بوده، اندومتریوز دارند و یا افرادی که اختلالات شدید در اسپرم دارند این روش ممکن است با موفقیت چندانی همراه نباشد و درمان‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی گزینه‌های بهتری برای درمان باشند.

در کل موفقیت آی یو آی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن زن، وضعیت سلامتی، و کیفیت اسپرم. با انتخاب بهترین دکتر آی یو آی در اصفهان، شانس موفقیت این روش به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

ویژگی‌های بهترین دکتر آی یو آی در اصفهان

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دکتر خوب، تجربه و تخصص او در زمینه آی یو آی است. پزشکانی که دارای تجربه بیشتر و دانش بالاتری در این زمینه هستند، می‌توانند بهترین نتایج را برای بیماران خود به ارمغان بیاورند.

همچنین، نظرات و تجربیات بیماران قبلی می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب بهترین متخصص آی یو آی باشد. بنابراین در جستجوی خود به بازخوردهای مراجعین قبلی توجه کنید.

معرفی بهترین دکتر آی یو آی در اصفهان

دکتر ریحانه صباحی با سال‌ها تجربه در زمینه درمان‌های نازایی و انجام آی یو آی های متعدد و موفق، یکی از بهترین انتخاب ها در استان اصفهان هستند. ایشان با استفاده از جدیدترین تکنیک‌ها و تجهیزات پزشکی، نتایج بسیار خوبی را برای بیماران خود رقم زده اند. شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر با شماره تماس های درج شده در وبسایت تماس بگیرید.

دکتر ریحانه صباحی

متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان​
– نازایی و تشخیص و درمان
– بیماری های زنان و مراقبت از بانوان در سنین باروری و همچنین یائسگی
– مراقبت از دختران نوجوان و مشاوره در زمینه بلوغ و مسائل مرتبط با آن
– اقدامات تشخیصی از قبیل پاپ اسمیر، سونوگرافی ، اندومتریال بیوپسی، کوتریزاسیون وکرایو، IUI، آمنیوسنتر و انواع جراحی های زنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *